Facebook

facebook

Užitečné odkazy

Hypoteční kalkulačka

Výše hypotéky: Úrok [%]: Doba splácení:

Novinky

  • 29.04.2024 – Kdy je nejlepší předat nemovitost novému vlastníkovi více »
  • 18.04.2024 – Nový stavební zákon počítá s dlouhým přechodným obdobím více »
  • 3.04.2024 – Co nás čeká dále v realitním světě ve 2024? více »
další novinky »

Volejte zdarma

800 17 18 19
Volejte zdarma

Kalkulátor úschovy

Výše úschovy:

Proč je důležité vhodně nastavit prodejní cenu nemovitosti?

Při prodeji nemovitosti hraje jednu z klíčových rolí její prodejní cena. Ta by měla korespondovat s tržní cenou nemovitosti v daném čase i v daném místě. Neznamená, že pokud jste dům například před pěti lety koupili za 2,000,000 Kč, tak ho za tu samou částku prodáte i dnes. Prodejní cenu by měl stanovit, nebo alespoň doporučit, odborník na realitní trh, který zná jeho vývoj a specifika pro danou lokalitu a dobu. Často se však stává, že cena nemovitosti je stanovena spíše na základě přání a potřeb prodávajících, než na reálné tržní hodnotě nemovitosti. Ono známé tvrzení prodávajících „dolů s cenou můžu jít vždycky“ není tak úplně na místě.

Stanovení příliš vysoké ceny může paradoxně nemovitosti v konečném důsledku hodně ublížit a prodej zkomplikovat a oddálit. Pokud bude totiž taková nemovitost zařazena do inzerce, nebude na trhu konkurenceschopná, reakce na inzerci nebudou přicházet. Po určitém čase prodávajícím stejně nezbude nic jiného, než cenu začít postupně snižovat a čekat na reakce poptávajících. V době, kdy se cena nemovitosti začne blížit skutečné reálné hodnotě nemovitosti již ale bývá taková nemovitost v prodeji řadu měsíců, často i déle než jeden rok. V tuto chvíli začíná nemovitost být pro poptávající zajímavá, na realitních portálech si tedy zobrazují její detailní popis.

Zájemcům se za tuto novou přijatelnou cenu nemovitost většinou líbí. Problém nastává, když si poptávající všimnou data vložení inzerátu na realitní servery. Mnoho serverů zobrazuje datum prvního uveřejnění a případně datum poslední editace inzerátu. Zatímco datum editace se mění při každé aktualizaci nabídky, datum prvního vložení zůstává stále stejné. Navíc nikde není patrné, že se nemovitost inzerovala nejdříve za mnohem vyšší cenu a až nyní se cena snížila. Logickou úvahou tedy potenciální zájemci dojdou k závěru, že když se nemovitost prodává již tak dlouho a přitom cena je přiměřená, tak musí být problém někde jinde – skrytá vada, právní vada, nepřátelští sousedé... Jinak by se přeci již dávno prodala. Tento fakt řadu zájemců odradí a z obavy z případných problémů, přestože neopodstatněné, hledají jinou nemovitost.

Pokud by byla cena adekvátně stanovena již na začátku prodeje, ušetřili by si prodávající spoustu času, nervů a zbytečných dodatečných nákladů (nájemné, pojištění, daň z nemovitosti, přípojka elektřiny...). Výsledná realizovaná cena by navíc mohla být i řádově vyšší než ta na kterou se postupně muselo klesnout z původní nadhodnocené ceny.

Z výše uvedeného je tedy patrné, jak důležité je stanovit prodejní cenu přiměřeně stavu nemovitosti, lokalitě a času. Nechte si proto poradit našimi certifikovanými odborníky na oceňování nemovitostí. Při ocenění nemovitosti a současném zařazení do nabídky naší realitní kanceláře, je tato služba samozřejmě zdarma.